DERS PLANI

GÜNLÜK DERS PLANI

Sınıf:  Böte-3
Süre: 60 dk
Dersin Konusu:
Alternatif Ölçme ve Değerlendirme

Amaçlar ve Kazanımlar :
Amaç: Alternatif Ölçme ve Değerlendirmeyi tanıma.
Kazanım:
  • Alternatif Ölçme ve Değerlendirmeyi kendi cümleleriyle tanımlayabilme
  • Alternatif Ölçme ve Değerlendirmenin işlevini açıklayabilme
  • Alternatif Ölçme ve Değerlendirmenin ne işe yaradıklarını açıklayabilme

Amaç: Alternatif Ölçme ve Değerlendirmenin eğitimdeki önemini kavrama.
Kazanım: Alternatif Ölçme ve Değerlendirmeyi eğitimde etkin kullanabilme.

Amaç: Alternatif Ölçme ve Değerlendirme ve Geleneksel Ölçme ve Değerlendirme arasındaki farkı kavrayabilme.
Kazanım:

  • Öğretim etkinliklerinde ölçme ve değerlendirmenin kullanımına örnekler verir.
  • Geleneksel ölçme ve değerlendirme ve alternatif ölçme ve değerlendirme arasındaki farkları açıklayabilir.

Yöntem ve Teknikler:
Sözlü Anlatım, Oyunlaştırılmış Soru-Cevap, Örnek Olay İncelemesi, Rol Oynama

Kullanılan Araç Gereçler:
Bilgisayar, Akıllı Tahta, sunum materyali, Oyunlaştırılmış Soru-Cevap kartları

Öğrenme – Öğretme Etkinlikleri:
Dikkat Çekme:
Derse başlamadan önce sınıf selamlanır. Daha sonra grup üyeleri tanıtılır. Konu hakkında sınıf bilgilendirilir. Konu hakkında ön bilgi olup olmadığı kontrol edilmek amacı ile sorular sorulur. Daha sonra “Hep birlikte Alternatif Ölçme ve Değerlendirme konusunu daha yakından inceleyeceğiz.” diyerek konuya giriş yapılır.
Güdüleme : 
Hedef kitlesinin yaş grubu ve eğitim aldıkları bölüm göz önünde bulundurulduğunda sunumda kullanılan materyaller ile öğrencinin ilgisi konuya çekilir. Bugünkü dersi dikkatle dinledikleri takdirde ders sonunda yapılan uygulamada kazanan tarafın ödüllendirileceği söylenerek  öğrencilerin derse daha aktif bir şekilde katılımı sağlanır.
Dersin işlenişi :

  1. Öğrencilere konu hakkında bilgilerinin olup olmadığının sorulması
  2. Eğer varsa öğrenciden açıklamasını istemesi
  3. Genially programı üzerinden hazırlanan sunu ile derse giriş yapılır.
  4. Daha önce hazırlanıp bloğa yüklenen drama ve röportaj örnekleri derste öğrencilere aktarılır.
  5. Öğrencilere içeriği daha önceden hazırlanmış olan oyunlaştırılmış soru-cevap hakkında bilgi verilir.
  6. Sınıf gruplara ayrılır.
  7. Grupların kendilerine lider seçmesi istenir.
  8. Daha önceden hazırlanmış olan sorular tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğiyle  sınıfa sunulur.
  9. Finale çıkan iki grup arasında final turu yapılır.
  10.  Finalden galip çıkan grup ödüllendirilir.
  11. Son değerlendirmeler yapılır.
  12. Öğrencilere teşekkür edilerek ders bitirilir.

Değerlendirme:
Öğrencilere Alternatif Ölçme ve Değerlendirme konusunu ile ilgili derste anlatılan bilgilerin tekrarı niteliğinde birkaç soru sorulur. Örneğin; “Alternatif Ölçme ve Değerlendirmede hangi yöntemleri kullanabiliriz?” Verilen cevaplara uygun dönüt ve pekiştireçler verilir.
Oyunlaştırılmış soru-cevap ile öğrencilerin konu hakkında edindikleri bilgiler değerlendirilir. Tün sınıfın oyuna katılması ile derste öğrendiklerini pekiştirme olanağı tanınır. Dersin sonunda ise yapılan uygulama için tüm sınıfa teşekkür edilir. Daha detaylı bilgi edinmek isterlerse omb301isimsizler.blogspot.com adresinden ders hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri söylenerek ders sona erdirilir.
GENEL ÖZET:
Derse başlarken öğrencilerin dikkatini çekmek amacıyla öğrencilere konu hakkında bilgilerinin olup olmadığının sorulur. Bu konunun sürekli meslek hayatımızda sürekli karşımıza çıkacağı söylenir. Daha sonra sunum materyali açılır ve alternatif ölçme ve değerlendirme öğrencilere kısaca tanıtılır. Sunum bittikten sonra oyunlaştırılmış soru-cevap ile konu hakkında ufak bir değerlendirme yapılır. Değerlendirme uygulaması olarak Google form üzerinden hazırlanan ufak bir alternatif değerlendirme aracı ile öğrencilerin kendilerini değerlendirmeleri beklenir. Bu şekilde öğrencilerin konu hakkında edindikleri bilgilerin daha kalıcı olması beklenerek ders bitirilir.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:

Derste anlatılan Alternatif Ölçme ve Değerlendirme her ders alanında yaygın bir şekilde kullanılabilir. Her ders bölümünde değerlendirme kısmında Alternatif Ölçme ve Değerlendirme tekniklerinin kullanımının öğrenciler ve öğretmenler açısından hayatlarına alınması sağlanır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu blog Özel Öğretim Yöntemleri dersi kapsamında hazırlanmıştır. Grup Adı:  İsimsizler                                       Sunum Tarih...